Początki stylu loftowego…

Loftem nazywamy miejsce, które jest otwartą przestrzenią mieszkalną, jednocześnie funkcjonalną i urządzoną w stylu minimalistycznym. Początki stylu loftowego sięgają lat 50 XX wieku, kiedy w Nowym Jorku, kiedy to w skutek recesji ludzie zaczęli zamieszkiwać opuszczone pomieszczenia. Początkowo miejsca te przyciągały artystów jednak z czasem zjawisko to przekształciło się w modę. Ze Stanów Zjednoczonych moda ta przeniosła się również i do Europy.

Jednak do Polski styl loftowy dotarł dopiero pod koniec lat 90. Dzisiaj można mówić o rozkwicie stylu industrialnego. Symbolizuje on artyzm, ekskluzywność, a także wyszukany gust.

Jakie są główne cechy stylu loftowego?

Obecnie styl ten można zastosować już nie tylko w pomieszczeniach dawnych fabryk. Doskonale sprawdza się również w zwykłych mieszkaniach. Kluczową kwestią określającą styl industrialny jest – przestrzeń. W loftowych wnętrzach najważniejsze są: przestrzeń, industrialny klimat, dobre oświetlenie oraz dodatki, które całości nadają odpowiedniego charakteru.

Na ogół prosty wystrój loftowych mieszkań często zaskakuje nowoczesnymi i nietypowymi rozwiązaniami. Zastosowanie w tego typu miejscach betonowych ścian czy ścian z cegieł z pewnością doda naszemu wnętrzu surowego, industrialnego klimatu, czyniąc je przy tym wyjątkowymi. Aby odtworzyć prawdziwy loftowy klimat otwartej przestrzeni bez żadnych ścian, wprowadzamy do naszych wnętrz detale takie jak stare lampy, metalowe belki czy stoliki. To głównie takie szczegóły pozwalają nam w sposób idealny zbudować prawdziwy obraz loftowego wystroju.

Niemalże idealne oświetlenie loftowych pomieszczeń wywodzi się z korzeni stylu industrialnego. Zamieszkiwane stare fabryki były doskonale oświetlone z racji tego, że znajdujące się tam dotychczas zakłady produkcyjne wymagały idealnego do pracy oświetlenia. Dzisiaj kiedy styl industrialny najczęściej jest przenoszony do wnętrz mieszkalnych, my sami musimy zadbać o to aby miejsca te były doskonale oświetlone. Oprócz stosowania wielkich okien przez które światło naturalne stale dociera do wnętrza mieszkania mile widziane jest również zastosowanie nienagannego systemu oświetlenia. Przepiękne industrialne lampy najczęściej wykonane z metalu można już dzisiaj kupić praktycznie w każdym sklepie z oświetleniem. Będą one jednocześnie doskonałym uzupełnieniem całego wnętrza.

O stylu industrialnym powiedzieć można, że jest to styl bardzo oryginalny. W zależności od pomysłowości autora może być odważny, a niejednokrotnie nawet ekstrawagancki. Wszystko to zależy od tego jakich użyliśmy rozwiązań urządzając nasze loftowe wnętrze według naszego upodobania i wizji. Często konieczność dostosowania mieszkań do stylu loftowego jest niestety dość kosztowna. Coraz częściej rozwiązania te są wybierane również w różnego typu działalnościach gospodarczych, np. restauracjach. Z całą pewnością zaaranżowanie takich wnętrz przyciągnie do nich wiele osób.